Fotograf – Pavel Špurek

Výroba a tisk obrazů - krajinářská, cestovatelská a reportážní fotografie

Malta

Hurá na Maltu! Je tam moře opravdu tak modré? Je to ráj seniorů z Anglie? Jsou tam pozůstatky anglické “družby”? Mají tam svého “Kuciaka” jako na Slovensku? A je opravdu národním jídlem králík? Tak pojďme na to.

Na ostrov letíme večer, a tak se na hotel dostáváme v nočních hodinách. O tom více nás ráno mile překvapí nádherný výhled na kostel Parish Church of Mellieha, na který se pak ještě někdy vydáme.

Hned první den jedeme na výlet do zahrad s prezidentským palácem a následně do rotundy v Mostě. Znáte její příběh? Němci na ni během 2 sv. války shodili bombu, která propadla střechou, ale nevybuchla. O život tak nepřišel nikdo z 300 lidí, kteří v té době byli na mši. Bomba byla vyrobena v plzeňské Škodovce a dělníci ji záměrně poškodili.

Další den jsme strávili ve Vallettě, kde jsme narazili na památník na Václava Havla, ale také na památník maltského “Kuciaka” investigativní novinářku Daphne, která rozkrývala maltské podsvětí, a to se ji stalo osudné. Zavražděna byla ve svém autě, pod kterým vybuchla nálož. Maltskou veřejností to hodně zamávalo a protesty hýbaly celým ostrovem.

Další den jsme se vydali na moře a návštěvu ostrova Comina, kde jsme se koupali a také návštěvu slavnou Blue Lagoon. A tady se nabízí otázka jak modrá je opravdu modrá?

Po dni relaxu vyrážíme do města Mdina, kde se mimochodem natáčelo několik scén ze seriálu Hry o trůny. Procházíme se Starým městem a ochutnávám nejlepší zmrzlinu, alespoň podle mě. Po procházce nás ještě čeká ochutnávka místního pečiva zvané Pastizzi, které bylo plněné hráškem, sýrem nebo kuřecím masem. Za mě jasná volba byla kuřecí maso.

Blue Grotto, znáte? Nádherné skalní útesy s různě barevnou modrou vodou. Vydali jsme se na lodičky, které nás tou krásou provezly.  Po lehkém obědě se vydáváme do Mnajdry, kde se nacházejí megalitické chrámy, které jsou starší než pyramidy v Egyptě… a to je co říct.

Závěr dne strávíme na Riviera Bay, kde číhám…jak jinak než na západ slunce. A povedlo se.

Předposlední den se trajektem vydáváme na nedaleký ostrov Gozo a návštěvu začínáme v jeho hlavním městě Victoria. Vydáváme se na městskou citadelu, odkud máme výhledy do širokého údolí.

Odpoledne se přesunujeme do oblasti Dwejra, kde se koupeme opět v průzračně modré vodě a užíváme si plavbu loďkou asi 100 metrovým skalním tunelem na širé moře.

Poslední den jsme navštívili vesničku Pepka Námořníka, která se nacházela nedaleko našeho hotelu Luna. Natáčel se tady film s Robinem Williamsem v hlavní roli. Super je, že se můžete okoupat v nádherné zátoce s ještě krásnější modrou, průzračnou vodu. Tak ahoj Malto!

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

© 2024 Fotograf – Pavel Špurek

Šablona od Anders Norén